News

Basında Biz

ATV Avrupa İş Dünyası Programı – Hasan KAM özel şöyleşi

Genel Müdürümüz Hasan KAM ile Atv Avrupa kanalı İş Dünyası programının havalandırma ve klima sistemlerinde sterilizasyonun önemi ve UVC sistemlerinin gerekliliği üzerine gerçekleştirdikleri özel söyleşi.

 

Detaylı bilgi ve teklif için lütfen formu doldurun

  Adınız

  E postanız

  Teklif konusu

  Tel No

  Firmanız

  Ülkeniz

  Uygun arama saati

  Dosya Ekleme

  Açıklama

  Basında Biz

  MECHANIC Dergisi Kasım sayısı

  Kam Ultraviyole Hasan KAM Röportaj

  Öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?

  Makine mühendisiyim ve 20 yıldır mekanik taahhüt sektöründe endüstriyel tesis işleri yapıyoruz. Ağırlıklı olarak ilaç firmalarının endüstriyel tesislerini yaptık. Endüstriyel tesislerde mekanik uygulamalar en zor uygulamalardır. Çünkü tüm mahallerin basınç, sıcaklık, nem farklılıklarından dolayı çok özel tesislerdir. Bunun yanı sıra biz bu süreçte nitelikli konutların mekanik taahhüt işlerini de yaptık. Bunların içerisinde Rings İstanbul, Akasya gibi tamamlanmış projeler vardı. Özetle bu 20 yılda biz nitelikli mekanik taahhüt işleri yaptık. Aynı zamanda bunların projelerini, uygulamalarını ve sonrasındaki proje hizmetleri ile birlikte paket hizmet sunduk.

  Kam Ultraviyole firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

  Pandemi sürecinde havalandırma cihazlarının Covid19 virüsüne olan etkisi ile ilgili çok araştırmalar yaptık. Biliyorsunuz pandemi sürecinin başında Avm’ler kapatıldı, çünkü mevcut havalandırma ekipmanlarının bu virüs salınımını yüksek oranda artıracağı düşünülüyordu. Bu cihazların çalışma prensibi itibariyle ortamdaki havayı belirli sürelerle alıp tekrar içeri verdikleri için virüslerin yayılımını daha çok artıracaktı. Dolayısıyla biz daha önce kullandığımız hepa filtreler ile yola çıktık. Mevcut cihazlarda hepa filtre kullanarak bu virüs yayılımını azaltabiliriz diye düşündük. Sonrasında bu hepa filtreleri kullanacağımız zaman basınç kayıpları fazla olacağı için bu ekipmanlara bunların montajının zor olacağı sonucuna vardık. Araştırmalar yaptık ve ağırlıklı yurtiçindeki distribütör firmalarla görüştük, bu firmalarda şunu gördük; UVC ışığı, su ile ilgili uygulanmış projelerde ve havuz tesisatlarında kullanılmıştı. Biz bu UVC ışığı iklimlendirme cihazlarına nasıl entegre edebiliriz diye düşündük ve konu hakkında yurtdışı firmalarla görüştük. Bunların proje çalışmalarını yaptık. Tabi daha önce havalandırma cihazlarında çok sık kullanılmadığı için çok uzun bir süreç oldu.

  Biz Kam Ultraviyole firmamızı kurduğumuzda “Biz UVC lamba satan bir firma değiliz, sektörde 20 yıldır olan mekanik taahhüt firmasıyız” diyorduk, dolayısıyla biz bir proje firmasıyız. Biz bu UVC lambayı mevcut cihazlara doğru şekilde uygulayabileceğimiz için bu işe girdik. Dolayısıyla Kam Ultraviyole, Kam Tesisat Teknolojileri’nin devamı niteliğindedir. Oradaki tüm mühendis kadrosu Kam Ultraviyole firmamıza destek veriyor ve birlikte hareket ediyoruz. Bu tecrübemiz olmasaydı şu an buralarda olamazdık, kurumsal firmalarla bu kadar hızlı sürelerde çalışamazdık.

  UVC lambalı cihazların üretiminden bahseder misiniz?

  UVC lambalı cihazların üretimi ABD, Çin ve Avrupa’da yapılmaktadır. Biz öncelikle İngiltere’den Spectrium marka ile distribütörlük anlaşması yaptık. Oradan sadece UVC lambaları alıyoruz, Türkiye’de kendimiz tüm cihazlara uygun hem kapasite hem de uygun montaj açısından farklı boy ve kapasitelerde kitler haline getirdik. Yer tipi, duvar tipi, kaset tipi gibi tüm iklimlendirme santrallerine uygun kitler haline getirip burada montajını gerçekleştiriyoruz. Yurtdışından gelen ana ürün UVC lambadır. Cihaz, virüsü öldürücü etkisi olması için uygun dalga boyunda ayarlanması gerekiyor.

  Dezenfeksiyon için neden UVC ışığı kullanılmalıdır?

  UVC ışık 200 ila 300 nanometre arası dalga boyuna sahip olup mikrop kırıcı özelliğine sahiptir. Yani bakteriler, virüsler, küf, mantar ve protozoa gibi mikroorganizmaları etkisiz hale getirebilirler. UVC ışık uygulandığı ortamda bulunan mikroorganizmaların üremesini engelleyen çevre dostu ve kimyasal içermeyen etkin bir dezenfeksiyon yöntemidir. Havalandırma/iklimlendirme, su arıtma ve hastanelerde uygulamaları görülmektedir.

  UVC mikroorganizmaları nasıl yok eder?

  Kısa dalga boyuna sahip UVC ışığından gelen yüksek enerji, hücre içerisindeki RNA ve DNA’da emilir, nükleik asitlere zarar verir ve mikroorganizmaların çoğalmasını önleyerek enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. UVC enerjisinin bu emilimi nükleotidler arasında yeni bağlar oluşturarak çift bağlar veya “dimerler” oluşturur. Moleküllerin, özellikle timin dimerizasyonu, mikroorganizmalarda UVC ışığı ile sağlanan en yaygın hasar türüdür. Bakteri ve virüslerin DNA’sında timin dimerlerinin oluşması, bu tür mikroorganizmaların çoğalma ve enfekte etme kabiliyetini ortadan kaldırır.

  SARS-CoV-2 virüsü UVC ışığı ile elimine edilebilir mi? UVC lambalı cihazlar Covid-19 virüsü üzerinde etkili midir?

  Boston Üniversitesi’nde yapılan bir laboratuvar çalışmasında Covid19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün UVC ışığı ile elimine edilebildiği tespit edilmiştir.

  Kolombiya Üniversitesi Radyolojik Araştırmalar Merkezi’nin çalışmalarında UVC ışığının H1N1 grip virüsü, kimyasallara dirençli bakteriler ve birden fazla coronavirüs üzerinde etkili olduğu tespit edilmiş. David Welch’in makalesinde bulabilirsiniz. Bununla paralel bir şekilde, Harvard Tıbbi Araştırmalar Profesörü Edward A. Nardell ve Toronto Üniversitesi Profesörleri’nden Ron Hofmann da UVC lambalı cihazların Covid-19 virüsünden korunmak adına kullanılabileceğini belirtmişlerdir.

  Neden işletmelerimizde UVC ışığı kullanmalıyız?

  Havalandırma/İklimlendirme sistemlerinde barınan virüs, bakteri, küf, mantar gibi mikroorganizmalara karşı %99,9999 oranlarında koruma ve bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyon hastalıklarından korunma sağlayan UVC ışığı, Covid19 (SARS-CoV-2), Domuz Gribi (H1N1), Kuş Gribi (H5N1), SARS (Coronavirus) vb. üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruma özelliğine sahiptir. İş gücü kayıplarını minimum seviyeye indiren UVC ışığı, sağlığa zararlı kimyasal madde kullanımının seviyesini düşürür. İklimlendirme sistemleri soğutma serpantini yüzeylerinde oluşacak mikroorganizmaların oluşturduğu biofilm tabakasının önlenmesi ve böylece enerji tasarrufu sağlanması, bakteri kaynaklı kötü kokuların giderilmesi ve dolayısıyla iç hava kalitesinin artırılması sonuçlarını veren iki laboratuvar çalışması vardır. Prestijli saha çalışmalarının oluşturduğu listeler ise anlatılamayacak kadar fazla. UV-C dünya çapında kullanılıyor; ABD’de ise kullanımı kişi başına diğer ülkelere kıyasla daha fazla. Bu kapsamlı kullanımın çoğu, içme suyunun dezenfeksiyonu ve kirli su arıtmada kanalizasyon arıtımına yöneliktir.

  Mikroorganizmalar, UV-C dalga boyunu kolayca emen, böylece foto ayrışmasına (yıkımına) neden olan basit organik yapılardır. Bir mikrop DNA’sı (deoksiribonükleik asit), zayıf moleküler bağları nedeniyle ilk önce olumsuz etkilenir. Saniyenin yüzde biri içinde telafisi mümkün olmayan bir zarar görür. Genetik talimatların sonrasında kaybedilmesi, hücre ölümüne ve/veya çoğalamamalarına neden olarak, onları zararsız hale getirir. Sürekli maruz kalma, güneşte olduğu gibi, ancak çok daha hızlı kesintisiz bozulmaya yol açar.

  Yeni projelerde teknik şartnamelerde UVC ışığının kullanımı gerekliliğinden söz ediliyor mu?

  Evet, projelerde teknik şartnamelerde yer almaya başlandı. Mevcut klima santrallerinde UVC olarak geçiyor, proje firmaları artık bu cihazı koymaya başladı. Eski projelerde ise biz yerinde tespit yaparak cihazlara UVC ışığını entegre ediyoruz. Bildiğim kadarıyla Daikin UVC’li klima üretmeye başlıyor. Aslında yeni dünyada bu artık normal filtrasyon halini alıyor. Eskiden de olması gereken bir şeydi, çünkü UVC ışığı sadece Covid19 için değil tüm zararlı virüs ve bakterileri de öldürüyor. Gelecekte de karşımıza çıkacak olan tüm virüs ve bakteri türlerinde de etkili olacaktır. Örneğin şu anda BSK Klima, Danimarka’ya ısı geri kazanım cihazı ihraç ediyor ve bizden aldığı UVC lambaları cihazına montajını yapıp Danimarka’ya göndermeye başladı.

  Biz projemizi geliştirdikten sonra daha çok kurumsal firmalara ulaştık, AVM ve ofislerde virüs vakaları artınca kendimizi ifade etmek çok daha kolay oldu. Bu süreçte Canon, Doluca, Toyota, Hyundai, Organik Kimya gibi kurumsal firmalarla çalıştık ve bu firmaların çalışanları ofislerinde alınan ciddi önlemler görmek istiyordu. Biz bu firmalara doğru zamanda ulaşıp mühendisliğimizi de iyi anlatabildiğimiz için onların da yurtdışından da onay alarak projemizi uygulamaları kolay oldu. Çünkü bu ciddi bir ihtiyaçtı. Çok hızlı geridönüşler aldık ve talepleri karşılamak için ekibimizi artırıyoruz ve geliştiriyoruz.

  Biz yaptığımız projeleri anlatıp Bakanlığa yazılı müracaat yaptık ve firmalarla çalıştığımızı, denetlenmek istediğimizi ifade ettik. Bu konuyla ilgili gerekli sertifikalar varsa almak istediğimiz söyledik. Sağlık Bakanlığı bizi, bu işle ilgili akredite ettiği bir kuruma yönlendirdi. Bu kurum bizim getirdiğimiz cihazların testlerini yapmaya başladı. Çeşitli virüs ve bakterilerle ilgili testler de yapılmaya devam ediyor.

  UVC lambalı cihazların bakımı kolay mıdır?

  Aslında burada UVC lambalı sterilizasyon cihazının tipi de önemli bir kriter. Dolayısıyla bu cihazların temizlik şekilleri de farklılık gösteriyor ancak genel anlamda UVC lambalı sterilizasyon cihazları temizlik açısından sorun çıkarmaz. Cihazlar ortalama 3 ayda bir kontrol edilmeli ve pamuklu, kuru bir bezle veya kağıt havlu ile silinmelidir. Cihazın lambalarının ise alkollü bezle silinmesi tavsiye edilir.

  UVC lambalı cihazların insan sağlığı üzerindeki etkisi nedir?

  Ultraviyole ışın dalga boyu kısa olanları, hatta özellikle 100 – 290 nanometre dalga boyundaki Ultraviyole C ışınlarının insan sağlığı üzerinde ciddi riskleri olduğu biliniyor. En hafif haliyle gözlerde ve ciltte yanma şeklinde kendisi gösteren zararlı etki, bu ışığa uzun süre maruz kalınması halinde daha ciddi göz rahatsızlıkları ve kanserojen etki ortaya koyuyor. Bu sebeple, UVC lambalı cihazlar ile sterilizasyon sırasında ultraviyole ışığa maruz kalmamak adına korunma son derece önemlidir.

  Basında Biz, ultraviyole, uvc

  Türk Tesisat Mühendisleri Derneği

  “Covid 19 Salgını ve Mekanik Tesisat” Webinarı Yapıldı

  Kuruluş amacı doğrultusunda bilgi paylaşımı ve eğitimi her zaman ön planda tutan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği, çalışmalarını dijital ortamda sürdürmek üzere altyapı çalışmalarını tamamlayarak ilk webinarını 324 katılımcıyla gerçekleştirdi. Hastane Dışı Binalarda Mekanik Tesisatta COVID-19 Yayılımına Karşı Alınacak Önlemler konusunun ele alındığı Webinarın moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Arısoy yürütürken, webinara Doç. Dr. Süda Tekin, Dr. Mustafa Bilge, Eser Çizer, Sarven Çilingiroğlu panelist olarak katıldı.

  Webinarın açılış sunumunu yapan Ahmet Arısoy, ilk olarak HVAC tesisatında alınacak önlemlerin anlaşılmasının öncelikle virüsün özelliklerinin bilinmesi ve yayılma yollarının bilinmesiyle mümkün olabileceğini belirterek; virüsün yaşam koşulları, boyutları, taşınması gibi konular hakkında genel bilgilendirme yaptıktan sonra damlacıkların (droplets) önemine dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü ve literatür kaynaklı bilgileri aktaran Arısoy, yeni HVAC dizaynının enerji kullanımı ve iç ortam kalitesi ile hijyeni dengeleyecek çözümlere odaklı olması gerektiğini söyleyerek tesisatta alınacak bazı önlemleri anlattı.

  İkinci konuşmacı Doç. Dr. Süda Tekin, sunumuna ilk olarak korona virüslerin tarihçesini anlatarak başladıktan sonra SARS, MERS ve Covid-19 virüsünün karşılaştırmasını sergiledi. Yeni tip SARS-CoV-2’nin dayanıklılık koşulları, bulaşma yolları hakkında bilgiler veren Tekin, virüsün damlacık yoluyla bulaştığını ve korunma açısından maskenin çok önemli olduğunu belirtti. Son olarak tüm hastalar için uygulanan önlemleri paylaşan Süda Tekin, bilimin ışığında bilimsel verilerin desteğiyle sürecin yönetilmesi gerektiğini söyledi.

  Webinarın üçüncü panelisti Dr. Mustafa Bilge ilk olarak Covid-19 virüsü ile ilgili literatürde bulunan, bilimselliği tam olarak kanıtlanamamış bazı bilgileri aktardıktan sonra,insanların toplu halde bulunmak zorunda oldukları yapılarda klima sistemlerinde alınması gerekli bazı önlemleri anlattı. Bilge; AVM, tiyatro gibi mekanlarda dış hava kaynağı kullanılması, klima santrali filtrelerinin değiştirilmesi ve dezenfekte edilmesi gibi birçok önleme dikkat çekti. Bilge son olarak hastanelerde klima tesisatında alınacak acil önlem kapsamında klima sistemlerinin negatif basınçta çalışır hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

   

  UV sistemler ne ölçüde çözüm acaba? Ne kadar oranda sterilizasyon sağlıyor.

  Cevaplayan: Sarven Çilingiroğlu

  Konuyla ilgili 2019 ASHRAE Handbook – HVAC Applications (SI) Chapter 62 deki giriş bölümünün kısaca tercümesini buraya koymak istiyorum. Geniş bilgi için bu handbook a başvurulmasında fayda var. “ULTRAVIOLET antiseptik ışınlama (UVGI), viral, bakteriyel ve fungal organizmaları inaktive etmek için kısa dalga Uultraviolet (UVC) enerjisi kullanır, böylece çoğalamazlar ve potansiyel olarak hastalığa neden olamazlar. UVC enerjisi, çok çeşitli mikroorganizmaların deoksiribonükleik asidini (DNA) bozarak onları zararsız hale getirir (Brickner ve ark.2003; CIE 2003). İlk çalışmalar, mikroorganizmaların inaktivasyonu için en etkili UV dalga boyu aralığının 220 ila 280 nm arasında olduğunu ve tepe noktasının etkinliğinin 265 nm’ye yakın olduğunu tespit etti. Ticari sistemlerde standart UVC kaynağı, esas olarak en uygun 253,7 nm UVC yayan düşük basınçlı cıva buharlı lambalardır. Oda havasını ve hava akımlarını dezenfekte etmek için antiseptik ultraviyole (UV) lambaların ve lamba sistemlerinin kullanımı yaklaşık 1900’e kadar uzanmaktadır (Reed 2010). Riley (1988) ve Shechmeister (1991) UVC dezenfeksiyonunun kapsamlı incelemelerini yazdılar. İç ortam hava kalitesi ile ilgili kaygılar arttıkça UVC uygulaması da giderek yaygınlaşmaktadır. UVC artık Mycobacterium tuberculosis (TB), influenza virüsleri, küf ve potansiyel biyoterörizm ajanları gibi patojenik organizmaların bulaşmasını kesmek için bir mühendislik kontrolü olarak kullanılmaktadır (Brickner ve ark.2003; CDC 2002, 2005; GSA 2010; McDeVitt et ve diğerleri 2008; Rudnick ve diğerleri 2009).”

  Yazının tamamı için ilgili sayfa linki; http://www.tesisat.com.tr

  Basında Biz

  ST Proses Otomasyonu Dergisi

  ST Proses Otomasyonu Dergisi ağustos sayısı;

  Kam Ultraviyole kurucumuz M. Mühendisi H. Hasan KAM ile HVAC – havalandırma sistemlerinde ultraviyole ışın sterilizasyonu üzerine Covid19 sürecinde virüsle mücadele konusunun ele alındığı röportaj yazısı.

   

  Basında Biz

  Wilma Elles rolüne böyle hazırlandı

  Wilma Elles rolüne böyle hazırlandı – Posta Gazetesi

  Wilma Elles başrolde olduğu “19” isimli kısa film için sıkı bir çalışmaya girdi. Elles, dün sokakta antrenman yaptı.

  29 Temmuz 2020, Çarşamba 11:38 Son Güncelleme: 

  Corona virüs nedeniyle 4 ay kaldığı ülkesi Almanya’dan yeni dönen Wilma Elles, yönetmen Müjdat Kavas’ın çektiği ‘19’ aldı kısa filmin başrolünde.

  Koronanın tedavisini bulan bilim insanını koruyan ajanı oynuyor. Wilma Elles dün sokakta antrenman yaptı. Tekme ve yumruk attı.

  Wilma, “Film sadece 20 dakika. Ama çok etkili olacak” dedi.

  Hakan KIRARSLAN

  Covid19 ‘a dikkat çekmek amacı ile yapımcılığını üstlendiğimiz ONDOKUZ adlı filmimiz 3. Uluslararası İzmir Film Festivali jüri özel ödülüne layık görüldü. Ultraviyole UVC ışın sistemleri ile klima ve havalandırma santrallerinde her türlü virüs, bakteri ve mikroorganizmayı %99,9 oranında yok eden dezenfeksiyon cihazlarına dikkat çekiyoruz.
  Basında Biz

  Wilma Elles yeni filmi 19

  Wilma Elles yeni filmi 19’da bir ajanı canlandıracak
  Wilma Elles, yakında yayınlanacak olan corona virüsü hakkındaki ’19’ adlı filmi hakkında konuştu. Filmde bir ajanı canlandıracak olan Elles çekim öncesi İstanbul’da antrenman yaptı.

  Emre ÇEVİK

  Magazin29 Temmuz 2020 – 09:52

  Wilma Elles Müjdat Kavas’ın yönettiği ’19’ adlı kısa filmde rol aldı. 20 dakikalık kısa filmde kovid 19’un tedavisini bulan bir bilim adamını koruyan ajanlardan birini oynayan Elles çekim öncesi İstanbul sokaklarında antrenman yaptı. Kavas ve rol arkadaşları ile sokakta uçan tekme atan ve prova yapan Wilma Elles ‘Filmde solar ışınlar ile kapalı ortam temizliği yapan bir covid 19 tedavi yöntemini bulan bilim adamını koruyan bir ajanı oynuyorum, yabancı ajanlar ülkemize gelip bilim adamını öldürmek istiyorlar, ben de onu korumakla görevliyim’ dedi.

  Basında Biz

  Ajan Wilma işbaşında

  Cenker TEZEL

  Wilma Elles, Müjdat Kavas’ın yönettiği “19” adlı kısa film için kamera karşısına geçti.

  20 dakikalık filmde Covid-19 hastalığının tedavisini bulan bilim adamını korumakla görevli bir ajanı canlandıran ünlü oyuncu, çekim öncesi antrenman yaparken objektife yansıdı.

  Ajan Wilma işbaşında

  Rol arkadaşlarıyla beraber uçan tekmeler atarak prova yapan Elles, “Filmde yabancı ajanlar ülkemize gelip Covid-19 tedavisini bulan bilim adamını öldürmek istiyor, ben de onu korumakla görevliyim” dedi.