UVC

UVC –
ULTRAVİYOLE IŞIN TEKNOLOJİLERİ

UVC Sterilizasyon Sistemlerini evinizde, iş yerinizde, tüm kapalı kamusal alanlarda güvenle kullanabilir, bireylere steril ortamda sağlıklı, güvenli bir yaşam ve çalışma alanı oluşturursunuz. Ultraviyole Işınlar ile yapılan sterilizasyon, kapalı alanlarda gün içinde bireylerin dışarıdan iç alana taşıdığı tüm bakteri, mikrop ve virüsler- den kaynaklanacak bulaşıcı yapıları yok eden en etkili yöntemdir. Sterilizasyon UVC Işınları ile sağlanacağından ortamda ilaç kalıntısı bırakmaz. Kapalı alanların sterilizasyonu sağlanarak bireylerin sağlığını, güven- liğini en üst seviyeye çıkarıp; tüm risklere karşı maksimum koruma sağlanmış olur. İnsan gücüne dayalı dezenfekte işlemlerinde, sahte dezenfektan kullanımı ve insan kaynaklı hataların doğurabileceği sağlık ve maliyet riskleri ile zaman kaybını önleyerek sizi uzun yıllar korur.

VİRÜS & BAKTERİ & BULAŞ MÜCADELESİ

koronavirüsmücadelesi, bulaş, virüs, covid19, covit,

UV-C IŞIN Teknolojisi ile Virüs & Bakteri mücadelesi

Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi (CUIMC) Radyoloji Araştırmaları Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sürekli düşük dozlarda ultraviyole C (UVC) ışığı insan dokusuna zarar vermeden havadaki virüsleri öldürebilir. Bulgular, hastanelerde, doktor ofislerinde, okullarda, havaalanlarında, uçaklarda, Avm, Plaza ve diğer kamusal alanlarda aşırı UVC ışığının kullanılmasının mevsimsel salgınların üzerinde güçlü bir kontrol sağlayabileceğini  göstermektedir.

corona-virüs, korona ile mücadele, corona ile mücadele, uvc, ultraviyole dezenfeksiyon, uvc sterilizasyon,

UV-C Işınları

Üniversitenin Radyoloji Merkezi, 2013 yılında far-UVC ışınlarının ilaca dayanıklı bakteriler üzerindeki etkisini araştırmaya başladı. Bir sonraki aşamada deneyler grip gibi rahatsızlıklara yol açan virüsler üzerinde denendi. Şimdiki odak noktası ise Covid-19’a neden olan aşırı bulaşıcı Sars-CoV2 virüsü oldu.

İki üç hafta önce başlayan çalışmalarda, UVC ışınlarının yüzeyler üzerindeki virüsü dakikalar içinde yok ettiği tespit edildi. Bir sonraki aşamada ise, UVC ışınlarının hasta birinin hapşırmasıyla meydana gelen havada asılı virüsler üzerindeki etkisini anlamak olacak. Aynı zamanda bu ışınların insan sağlığına ne kadar risk oluşturduğuna bakılacak.

ntv-showtv-halktv-foxtv-trt

Bulaşma Şekiller

Bulaşıcı hastalığı olan kişinin aksırması ile hem doğrudan ve hem de havadan yayılır.

⦁ Ortamda önceden var olan ekipmanların mobilyaların üzerine çökmüş veya içinde hapsolmuş mikroplar yeniden havada kalmasına sebep olan yatak yapma bakım tamirat gibi aktiviteler,
⦁ Bulaşıcı taşıyan su damlacıkların aerosol haline gelmesine neden olan duş başlığı sprey nemlendirici  veya evaporatif soğutma ekipmanları (soğutma kulesi), vb.,
Virüs ve bazı gerçekler

HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNDE (HVAC) NEDEN UVC IŞINLARI KULLANILMALIDIR

HVAC sistemleri içerisinde bulunan filtreler sadece tortu gibi parçacıkları yakala- mak için tasarlanmıştır. Fakat hava sirkülasyonu ile dışarıdan alınan hava; bakteri, virüs küf, mantar gibi mikrobiyal yük taşıdığından soğutma bataryalarında, kana- llarda, filtre yüzeyleri ve drenaj tavalarında biyofilm oluşmasına neden olmaktadır.

Biyofilm fiziksel temizliğe ve kimyasal dezenfektanlara karşı dayanıklıdır.

Biyofilmler, HVAC sistemlerinin kritik noktaları olan, drenaj tavaları, soğutma bataryaları ve kanallar üzerinde bulunan yapışkan bir mikrobik kütledir. HVAC sistemlerinde doğal olarak oluşan bu kütle, bakteri, virüs, mantar ve küf gibi mikroorganizma toplulukları tarafından salgılanır. Meydana gelen bu biyofilmler, iç mekan hava kalitesi ve sistem verimliliği gibi problemlere yol açmaktadır. HVAC sistemine entegre edilecek bir UV dezenfeksiyon sistemiyle biyofilm oluşumu engellenebilir. HVAC siste- minin kritik noktalarına (filtreler, drenaj tavları, soğutma bataryaları, kanallar vs.) yerleştirilecek UVC lambalarla mikroorganizmalar koloni oluşturma fırsatı bulamadan yok edilirler.

Klima Santralleri için Geliştirilmiş VO UVC Kitleri

Fancoil üniteleri ve paket klima santralleri için ve ESE & SE Kitleri